קופמניזם

פורסם במקור ב"פנאי פלוס", 17.10.12

נתחיל מהשורה התחתונה והמובנת מאליה: רון קופמן לא היה צריך לחטוף מכות מאיש, ולא משנה אם הסיבה היא חובות מהימורים, סכסוך בין קולגות או גניבה מהקופה הציבורית. אלימות היא אקט מגונה ופסול. אבל לפעמים הסיפור מורכב יותר, ומתחת לחתך השטחי מתגלית מורסה עמוקה. לפעמים הפוסל במומו פוסל, והחוטף באגרופו חוטף.

רון קופמן נפל קורבן לאלימות שהוא מחוללה. אין להשוות בין אלימות מילולית לפיזית, אבל אין לנתק את הקשר ביניהן. האלימות בחברה הישראלית בכלל ובספורט בפרט היא תופעה רחבה ושורשית מכדי להפיל אותה על כתפיו של קופמן, אבל האחרון הוא נציגה המובהק של תרבות נפסדת שמלבה ומנציחה את הסגנון הבריוני. לולא היה מדובר באירוע אלים ומגונה, אפשר היה לכנות זאת צדק פואטי.

רון קופמן הוא אדם המעודד אלימות. סגנונו בוטה ומלגלג, הביקורת שלו גסה וחסרת הבחנה: כולם מושחתים, רקובים, חלאות וטינופות. כל יושבי ההתאחדות הם עסקנים זוללי רוגלעך, כל שחקני הכדורגל הם סמרטוטים אימפוטנטים, כל הדתיים הם עלוקות מוצצות כסף. בחסות הרייטינג של "יציע העיתונות" הפך קופמן – עיתונאי ותיק ובעל זכויות – למכונת יריה של סיסמאות מתלהמות.

עמיתו-יריבו אייל ברקוביץ' לא טוב ממנו. שניהם אינם אלא גמלים שלא רואים את דבשתם. שניהם לא מזהים את הקשר בין סגנון צעקני או התנהלות מגלומנית לחברה אלימה. שניהם לעגו יחד לבוני גינזבורג כשזה התריס נגד "יציע העיתונות". "בוא לא נצעק", התלוצץ ברקוביץ' עם צ'ילבתו לעתיד, "זה לא תרבותי".

גינזבורג, אגב, היה האיש שנקרא למלא את מקומו עם קופמן ב"יציע" כשזה הושעה מהתוכנית. יתכן שבבחירה באנטיתזה של הקופמניזם כמוסה אמירה, הודאה בטעות, הכאה על חטא. סביר להניח שלא כך הוא. קופמן – טאלנט, סלב, פרזנטור ומושא לחיקוי תרתי משמע בערוץ ומחוצה לו – לא יפנה את מקומו. זו לפחות הפעם החמישית שקופמן מושעה מעבודתו. חמש פעמים נפל הצדיק – וקם. קופמן משתלח בבית הדין המשמעתי שמקל בעונשם של אנשי כדורגל סוררים, אבל לא מוצא כל פגם בכך שמקום העבודה שלו נוהג בו בסלחנות פתולוגית. לו היה קופמן יציע אוהדים, היה דורש קופמן העיתונאי את סגירתו לצמיתות.

קופמן, למרבה השמחה, יהיה בריא. קופמן, למרבה הצער, ימשיך להשתלח בכל. למשטרה סיפר כי לא זיהה את התוקף. אולי משום שהמכה שחטף לא היתה נחת זרועו של עבריין אלמוני, אלא פגיעתו של הבומרנג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s